czwartek, 14 marca 2013

Zbigniew Masternak - dyskusja "Książka czy Film?"

Kilka tygodni temu kółko filmowe udało się na spotkanie pod hasłem ,,Książka czy film?” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej ze Zbigniewem Masternakiem – prozaikiem, autorem scenariuszy oraz dramaturgiem.


Zbigniew Masternak jest artystą pochodzącym z małej miejscowości – Piórków leżącej w Górach Świętokrzyskich. Zadebiutował w 2000r. na łamach „Twórczości” dwoma opowiadaniami z ,,Księstwa’’. Księgi drugiej – ,,Niech żyje wolność’’ i ,,Posąg’’, a w 2006r. ukazał się jego debiut książkowy – powieść ,,Niech żyje wolność’’ oraz druga powieść ,,Chmurołap’’. W 2008 r. ukazała się trzecia powieść pt. ,,Scyzoryk’’. W 2011 został wydany 3-cześciowy tom, na który składają się trzy księgi: ,,Niech żyje wolność’’, ,,Chmurołap’’, ,,Scyzoryk’’ tworzące autobiograficzny cykl pt. ,, Księstwo’’. Na podstawie tych trzech powieści Masternaka w 2010r. powstał film, którego reżyserem został Andrzej Barański, który jak nikt inny potrafi dostrzec, ujawnić i przenieść do wyobraźni widzów tego typu „klimaty”. Najpierw wybiera odpowiednią literaturę, aby następnie uformować obraz, który zachwyca i wzrusza.

Twórca tych dzieł chętnie opowiadał przybyłym o procesie tworzenia filmu pt. ,,Księstwo’’, które powstało z jego inicjatywy na podstawie swojego autobiograficznego cyklu. Zdradził on wiele ciekawych faktów z planu oraz przybliżył słuchaczom drogę jaka musiał pokonać, by zekranizować tom. Okazało się być to niełatwym wyzwaniem, pochłaniającym wiele czasu i cierpliwości. Autor szczerze opowiadał o dość krytycznym przyjęciu filmu po jego premierze jako zbyt chaotycznym i amatorskim. Mimo to jednak film został doceniony, a sam Zbigniew otrzymał Świętokrzyska Nagrodę Kultury 2011r.

Podczas dyskusji Masternak postanowił pokazać zgromadzonym na spotkaniu fragment swojego jak dotąd największego dzieła jakim jest film . ,,Księstwo”. Opowiada historię młodego chłopaka – Zbyszka, który wyrywa się ze swojej rodzinnej wioski – przedstawionej w filmie dość okrutnie i pesymistycznie jako zacofana dziura, do której nie dociera cywilizacja co dodatkowo podsyca fakt, że obraz jest czarno-biały. Reżyser ukazał mieścinę bardzo realistycznie, ale również symbolicznie. Główny bohater ma sportowe marzenia, które zaprzepaszcza kontuzja, nie radzi sobie na studiach, nie ma pracy, a dodatkowo wplątuje się w nielegalny proceder podrabiania kart telefonicznych. Po oblanym egzaminie ostatniej szansy na studiach wraca do rodzinnej wsi gdzie czeka na niego jedynie udręczona życiem matka, którą utrzymuje przy życiu jedynie fakt, że Zbyszek osiągnął sukces. Właśnie dlatego chłopakowi nie przychodzi łatwo przyznać, że tak naprawdę spotkało go jedynie pasmo porażek i niepowodzeń. Historia Zbyszka odważnie ukazuje realia życia i odpowiada na pytania, na które człowiek z reguły unika odpowiedzi, ale jest również prezentacją walki o swoje ambicje. Opowieść ta okazuje się być bliska każdemu z nas, gdyż wielu ludzi wypływa na głębokie wody by walczyć o lepsze jutro i mimo, że nie każdemu się udaje liczy się chęć oraz wojna o własne szczęście. Jednak prawda jest taka, że każdy zarówno w literaturze jak i w filmie szuka jedynie pozytywnych, kolorowych obrazów, a nikt nie ma ochoty zderzyć się z rzeczywistością, która czasami musi być brutalna czy nieprzyjemna. Tak więc jest wiele powodów, by darzyć ten film sympatią, choćby z uwagi na coraz rzadszy przykład powiązania między książką a filmem – czym jest ekranizacja.

Na spotkaniu nie zabrakło okazji by dowiedzieć się kilku faktów na temat tworzenia filmów oraz kosztów z nimi związanych. Można było także nabyć kilka ciekawych informacji na temat pisania scenariusza. Pan Zbigniew chętnie opowiadał o założonej przez siebie Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej co okazało się być dobrym pomysłem. Zachęcał również do wszelkiej kreatywności i odwagi względem swoich planów.

Ogólnie dyskusja wyszła znakomicie. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i bogatsi o większą wiedzę o filmie i scenariuszu. Wydarzenia takie przybliżają młodym ludziom zanikającą wciąż kulturę, którą powinni budować, a takie spotkania są bezcennym źródłem wiedzy o kinie.

Anna Zygmunt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz